Чи стане світ без релігії краще?


Що ж, я вірю, що є той, хто за всіма наглядає.
Але це, на жаль, уряд.
Вуді Аллен
   Актуальність цієї проблеми постає як ніколи раніше в теперішній час. Біженці, що заполонили Європу, влаштовують теракти, зґвалтування, вбивства і крадіжки. Більшість терактів стосуються і релігійних переконань, наприклад – ісламізму. На початок 2017 року сталося 12 наймасштабніших терористичних актів у яких загинуло 597 людей. За майже усі ці злодіяння взяла відповідальність ІДІЛ (Ісламська держава Іраку та Леванту). До того ж, зараз до тероризму почали активно примушувати жінок. Мусульманок, яких звинуватили у позашлюбних звязках змушують ставати терористами-смертниками, аби уникнути публічного позору для всієї сімї. Або ж викликаються самі жінки, тому що їх умови для життя є нестерпними. До того ж вони не викликають такої підозри як чоловіки.
  Проходячи етапи еволюції, людина почала створювати новий світогляд – релігійний. Це бачення світу глибше, ніж міфологічне, бо воно зачіпає не тільки надземне, а й земне. Добро і зло, рай і пекло, заповіді, які мають бути не уклінно дотримані. Тисяча років гонінь, переслідувань інаковірних та інакомислячих, жахливих війн з тисячами полеглих, заради нього – Бога. Чи ж виправдовує він усі ці жертви?
      З точки зору науки, релігія мала певні еволюційні переваги, які можна знайти в кожній культурі. Кожна релігія обєднувала людей у групи, а також слугувала певною ієрархію, на чолі яких стояли наставники, священики і просто послані Богом люди. Щоб забезпечити цілісність групи і неможливість підриву авторитетності головного представника віри, не можна було одружуватись на невірних або на представниках іншої релігії. Щоб зберегти групу, накладали правила. Кару за недотримання цих правил, ніяк не назвеш божим милосердям. Тут і погрози, і прокляття на весь рід, і, нарешті, смерть, після якої скоріше за все, ви потрапите в пекло. Погрозами церкві вдавалось нажити немало грошей. Наприклад, у середньовіччя люди платили величезні гроші за те, щоб зменшити час перебування у чистилищі.  Також, велику роль грали і розпізнавальні знаки. За допомогою них можна легко впізнати до якої групи належить людина.  Хрести, паранджі, чорний одяг, хіджаби – все це змушувало «шарахатись» один одного. Але найважливішою була запорука того, що група буде рости. І тут вступала в роль заборона на контрацептиви, яка ще й досі діє. Через неї тисячі людей помирає внаслідок захворювання СНІДом.
    На думку Фрейда, релігія втратить своє значення через суперечність лозіці і розуму, а також збільшення раціональності у людства. Відомий психоаналітик порівнює релігію з підлітковим неврозом, який пройде разом з суспільним розвитком. Разом зі зникненням релігії, людство проаналізує суспільні процеси, та знайде новий спосіб виявлення моралі. Сам ж Фрейд, був переконаним атеїстом.
      Бог санкціонує вбивство, збільшує агресивність і ненависть між групами. Проведення психологічних експериментів  показало, що читання біблійного тексту викликає агресію.  До того ж, тільки у віруючих. Можна навести одну лише цитату, щоб зрозуміти суть викликаних емоцій: «Не мир я прийшов принести на землю, а меч» (Мат. 10:34).
     Якщо ж говорити про іслам, то такі дії як кровна помста, терористи-смертники, які підривають невинних людей, відсікання правої руки, відрубування голови заручникам і людям, які перейшли до інших релігій повністю узаконені.
Аргументом того, що надмірна релігійність є ненормальною і навіть хворобою можна довести тим, що вона з’являється при таких порушеннях: передлобно-скроневій деменції, манії, обсесивно-компульсивному синдромі,епілепсії скроневої ділянки, шизофренії. Ці хвороби зазвичай супроводжує підвищена активність допамінової системи винагороди.
Другим аргументом того, що релігія шкодить людству є існування екстремістських організацій. До таких організацій як Талібан, Хамас, Хезболла, ІДІЛ постійно приєднуються все нові і нові учасники, внаслідок чого організації стають сильнішими і популярнішими. Звичайно, підґрунтям цих організацій не є релігія, але її учасникам доволі добре і якісно вкладають в мозок, що після смерті вони стануть мучениками, а їх жертва потрібна Аллаху.
Третім аргументом є те, що релігія підносить людини над іншими істотами планети і над навколишнім середовищем. «Вдихнув у неї дух живий» - саме так сказано про надання Богом свідомості людині  у Біблії. Теологічна теорія піднімає людину над тваринним світом, говорячи, що прерогатива свідомості надана тільки людині. Отже, людині можна вбивати тварин, але вбивство такої ж «тварини» як людина це гріх. Звучить не справедливо. На жаль не доказано те, чи є свідомість у тварин і як вона розвинена. Можливо їх свідомість не так виражена через мову як у нас і тому, «божий дух»  не робить нас вищими за інших істот нашої планети. Беззаперечним є той факт, що людська свідомість є біологічною складовою організму, а не божим подарунком.
То чи буде світ без релігії краще? Я вважаю, що так. Це допоможе позбутись принципу поділу на групи і зробити увесь світ більш демократичним.  Напевне, що вбивства та війни так і будуть існувати, але люди стануть набагато усвідомленішими і уважнішими самі до себе і оточуючих. Тому що, більше не буде кому прощати гріхи, і не буде кому обіцяти краще життя після смерті. Буде тільки зараз,  і тільки такі ж люди, що мають такі ж почуття, жагу і любов до життя. Релігія не робить вас кращим. Вона вчить постійно в чомусь себе стримувати, чогось боятись і любити того, хто не відповість взаємністю. Вона вчить бути рабами. А раби – це найкращі воїни, громадяни, смертники і споживачі. І як висловився відомий полководець Наполеон Бонапарт: «Релігія – це прекрасний інструмент для того, щоб заспокоїти народ».
Після прочитання книги Діка Свааба "Ми - це наш мозок"

Коментарі